A könyv megőrizte az előző kiadások felépítését, fejezeteit, mert az a programtantervhez és a témakörök szokásos és logikus sorrendjéhez is igazodik.
A fizikai alapok ismétlése után a legfontosabb statikai alapfogalmak, illetve a statika alaptételei következnek. Az egyensúly különböző eseteinek vizsgálata után a kényszerek típusait mutatja be. A 4. fejezetben csoportosítja a tartókat, és részletesen kidolgozott számpéldákat hoz az egyszerű tartók támaszerőinek számítására. Ettől a ponttól a szerkezetek lokális koordináta-rendszerénél az Eurodode által használt tengelyjelöléssel dolgozik, amely szerint x a rúd/tartó tengelye, y a keresztmetszet vízszintes tengelye, z a keresztmetszet függőleges tengelye. Hasonlóan ismerteti az összetett tartókat. A rácsos tartókról szóló fejezetben 1-1 példán végighaladva lehet a csomóponti és a hármas átmetszés módszerét elsajátítani.
Legrészletesebben az igénybevételi ábrákkal foglalkozik hiszen az erőjáték megértése a későbbi tárgyakban, illetve a szakmai gyakorlatban is kiemelt fontosságú. Rövid elméleti bevezető után az egyszerűbb esetektől a bonyolultabbak felé haladva mélyülünk el az igénybevételek számításában és az ábrák szerkesztésében. A könyv a tartók keresztmetszeti jellemzőinek számításával folytatódik, ahol a terület, a súlypont, valamint az inercia számítását és szerkesztését tárgyalja. Zárófejezetként a helyzeti állékonyság szempontjából fontos eseteket mutatja be.