logo

Új könyv! Sugár Viktória–Kita Michihiro: Pesti bérházak. Stílus, mintázat, fejlődés

Sugár Viktória–Kita Michihiro: Pesti bérházak. Stílus, mintázat, fejlődés

A bérházak nélkül nehezen tudnánk elképzelni Budapestet. A bérházépítési tevékenység a 19–20. század fordulóján ért a csúcsára, amikor viszonylag rövid idő alatt több ezres nagyságrendben épültek túlnyomórészt belsőudvaros, függőfolyosós, többlakásos házak. Az ekkor kialakuló épületállomány hatalmas emlékanyagot foglal magában, építészeti és történelmi értéket képvisel, egyben komoly kihívást is, hiszen a házak tömeges rehabilitációja nem halogatható tovább. Ezek a jellegzetes ornamentikával díszített épületek mind egyediek, mégis egységes város- és utcaképet alkotnak, amely az elmúlt száz-százötven évben alig változott.

A könyv háromféle megközelítésben mutatja be a bérházakat. Az első rész történeti jelleggel a pesti városfejlődésre és városképre való hatásukat taglalja. A második fejezet építészeti alkotóelemeikre bontva elemzi az épületeket. A harmadik rész az építészeti stílusuk szerint csoportosítva ismerteti a típusokat. Összesítésként egy tipológiai mátrixot készítettek a szerzők.

A kötet születése rendhagyó. 2009 körül az Oszakai Egyetemen tevékenykedő Michihiro Kita rácsodálkozott a VII. kerület városszövetére, és felvillant benne a közös rendező elv némely korábban látott ázsiai városszövettel, azaz rávilágított a kultúrák feletti, „összemberi” térképzési mintázatokra sűrűn lakott negyedekben. A vegyes, japán–magyar kutatócsoport Sugár Viktória részvételével a Budapest Főváros Levéltára gazdag anyagát felhasználva több éven át, intenzív terepi munkával mért fel Belső-Erzsébetváros kiemelt területein gyakorlatilag minden építészeti elemet – falat, ablakot, hozzáépítést, illetve bontást; kikérdezte az idősebb lakosokat, mi volt korábban, mi változott az idők során. A japán és magyar résztvevők számára frissítőleg és serkentőleg hatott a különböző hagyományokon nevelkedett munkatársak együttműködése, a híres japán intuíció és a közép-európai módszeresség. A Pesti bérházak a kutatás eredményeire építve, de kreatív módon szerkesztve, átfogóan és részletesen ismerteti a magyar főváros rendkívül értékes urbanisztikai egységét elsősorban építészmérnöki szemszögből. A könyv magyar nyelven, de angol és japán összefoglalóval jelent meg.

A kötet kézikönyvként, tankönyvként a fenti problémakör megértésében nyújt áttekinthető segítséget a döntéshozók (beruházó, építtető, építész), az érdeklődők, a lakók, valamint minden érintett számára. A fejezetekben értelmező ábrákkal és magyarázó szövegekkel tárja fel a felújítások tervezésénél figyelembe veendő fő szempontokat, felhívja a figyelmet a megőrzendő értékekre, amelyek már építésükkor hozzájárultak Budapest világvárossá válásához.

A könyvet idén áprilisban az Oszakai Világkiállítás magyar pavilonjában mutatják be a szerzők.

(A könyv előszavának felhasználásával.)

 

A könyv webshopunkban megvásárolható: https://www.terc.hu/konyv/pesti-berhazak

Kérdése van?
Lévai-Kanyó Judit
Lévai-Kanyó Judit
Szakkönyvkiadó üzletág vezető
judit.levai-kanyo@terc.hu
+36 20 914 7158
Augusztini-Szekeres Judit
Augusztini-Szekeres Judit
Kereskedelmi és marketingvezető
judit.szekeres@terc.hu
+36 20 464 4342
Bernáth Klára
Bernáth Klára
Könyvesboltvezető
konyvrendeles@terc.hu
+36 70 670 5194
Pető Katalin
Pető Katalin
Kereskedelmi munkatárs - Ybl jegyzetbolt
katalin.peto@terc.hu
+36 30 381 66 93
scrollUp