logo

Karácsony Rita: A késő modern építészet válsága – Beszélgetések az 1970-es, 80-as évek hazai építészetéről

A kötetben egykori építészhallgatók és pályakezdő építészek osztják meg gondolataikat az 1970-es, 1980-as évek hazai építészetéről, az építészetoktatásról, az akkori életről.

A fiatal művészettörténész, Karácsony Rita a hetvenes évek végétől kalauzol el bennünket a rendszerváltásig. Méghozzá nem is akárhogyan: tizennégy interjú segítségével, amelyekben építészek – férfiak és nők, Budapesten és vidéken dolgozók – mesélnek a pályaválasztásuk okairól, a műegyetemi éveikről, az első munkahelyeikről. Megismerhetjük a korszak építészeti dilemmáit: a késő modernt, a posztmodernt és az organikust; bepillantást nyerünk a Bercsényi Kollégium köré szerveződő szakmai-kulturális életbe, felelevenítjük az ikonikus kollégiumi lapot, a Bercsényi 28–30-at. Hallunk a háromévente engedélyezett külföldi utazásokról: az úti célokról, a korabeli „sztárépítészekről”, a stílusokról. Végül az épület- és a várostervezés, a műemlékvédelem, az oktatás területén dolgozó vagy az építéshatósági feladatokat ellátó építészek felidézik a szakmában a rendszerváltás hozta változásokat is.

Mindezeket az interjúalanyok által rendelkezésre bocsátott fotók illusztrálják, amelyek az első

számítógépes rajzkísérletekről, az utazásokról, az egyetemi és diplomatervekről, az első munkákról készültek.

Az 1977–86 között végzett építészek mindannyian ugyanazt mesélik, mégis mást – ezért gazdag ismereteket szerezhetünk az 1970-es, 80-as évek magyar építészetéről.

A könyv megvásárolható: https://www.terc.hu/konyv/a-keso-modern-epiteszet-valsaga

scrollUp